GRA O TRON – serial HBO

Jest. Najbardziej oczekiwany serial odkąd George R.R. Martin wydał pierwszy tom „Pieśni Lodu i Ognia”. Jest. Niewiarygodne, ale w kwietniu na HBO wielka premiera wielkiej adaptacji wielkiej powieści – Gra o Tron.

Najbardziej rzeźnicka książka doczekała się ekranizacji. Bardziej będzie tu o książce, plus multimedia dotyczące serialu.

Bo moi drodzy, ci którzy grzeszni są wobec literatury nie znając tej serii, macie okazję. Chwycić pierwszą z brzegu „Grę o Tron” i zatracić się. Akurat wystarczy do kwietnia zdążycie przeczytać (zaledwie 3 i pół tysiąca stron licząc wszystkie wydane książki serii). Nie wierzycie? Zacznijcie „Grę o tron”. Na spokojnie, wieczorem, zamiast dawki serialu, wiadomości czy kolejnego meczu piłki nożnej. Ockniecie się gdzieś około 3 w nocy i pójdziecie zasypiać z ciężkim sercem, wyczekując niecierpliwie każdej chwili by tam wrócić.

Nie przesadzam. Poszukajcie innych opinii w internecie. A najlepiej przekonajcie się  – ta książka wsysa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PZ5p18wIQEI[/youtube]

Nie zważajcie na to, że to fantasy. Same wątki fantasy są tam potraktowane elementarnie. A jeśli już naprawdę nie trawicie fantasy to zdradzę Wam tajemnicę: to jedyna książka fantasy wyłącznie dla dorosłych. I dla tęgich umysłów. To nie Tolkien, ani nawet Wiedźmin. To jedyna w swoim rodzaju porcja czystego mięcha – sympatia czy antypatia do fantasy nic tu nie ma. I jak nie lubię tak pisać – to już nie wiem jak… Po prostu przeczytajcie.  Kawał czystej potężnie dobrej literatury.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UWIyCUHrESk[/youtube]

W „Grze o tron” nie ma czarnych i białych. Poznajemy każdą stronę… oczami poszczególnych postaci. Tylko nie przyzwyczajajcie się za bardzo – autor jest bardzo przewrotny i lekką ręką potrafi uśmiercić każdego bohatera, choćby wydawało się, że akurat takiej postaci uśmiercić nie można. To całkiem inny rodzaj książki. Bez herosów i bez villianów. Tych bohaterów po „złej stronie” pokochacie równie mocno jak tych co po dobrej.

—————————

„– Powiedz mi, Bronn, gdybym kazał ci zabić niemowlę… powiedzmy dziewczynkę u matczynej piersi, to czy zrobiłbyś to, nie zadając pytań?
– Nie zadając pytań? Nie. – Najemnik potarł kciukiem o palec wskazujący. – Zapytałbym, za ile.”

————————–

To taki „The Wire” w wersji fantasy. W wersji ostrej i bardziej wyrazistej. Czytelnik wchodzi wszędzie – na salony królewskie, na prowincje, na krańce świata, za morze, na pustynię. Razem z postaciami.

Od kilku lat w królestwie panuje spokój. Po tym jak zdjęto brutalnie z tronu szalonego króla Aerysa, zabito jego dzieci i wnuki. Niestety, to spokój tylko pozorny, bo nowy król był mocny tylko na początku, a z czasem na Żelazny Tron zaczną zerkać inni. I układać skomplikowane intrygi. Tymczasem za morzem uchowało się dwóch potomków Smoczego Króla Aerysa. Na razie wydawać się by mogło, że żebracze dzieci zdjętego króla nikomu nie zagrażają. Ale i na północy zaczyna dziać się coś niebezpiecznego…

To tylko krótkie wejście. Wydaje się nieco patetyczne, ale gdy już w to wejdziecie…

W grze o tron zwycięża się albo umiera. Nie ma ziemi niczyjej.

Moje ulubione postaci? Zdecydowanie Tyrion „Karzeł” Lannister i Daenerys.

Do roli Tyriona wybrano aktora idealnie: Karła zagra Peter Dinklag.

—————————————-

– Twoje srebro należy do nas. Podobnie jak koń, kolczuga, berdysz, nóż i pas. Nie macie niczego do oddania poza waszym życiem. Jak chciałbyś umrzeć, Tyrionie, synu Tywina?

– W wieku osiemdziesięciu lat, we własnym łóżku, z brzuchem pełnym wina i kutasem w ustach dziwki.

——————————————

Jego brata Jaimiego Lannistera zagra Nikolaj Coster-Waldau (choć pewnie wielu widziało w tej roli Josha Hallowaya (Sawyer z Lost). Bliźniaczą siostrę Jaimiego, królową Cersei zagra Lena Headey!

W roli Eddarda Starka sam Sean Bean!

Szykuje się dobry serial – HBO nie robi złych seriali. A skoro zabrali się na poważnie za „Grę o tron” to może wyjść coś naprawdę niesamowitego.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BpJYNVhGf1s[/youtube]

Zima nadchodzi. Premiera – 17 kwietnia HBO.

Wpisujcie w komentarzach swoje ulubione postaci i czy jesteście zadowoleni z obsady serialu. Ja tymczasem wzięłam się po raz trzeci za lekturę – Gra o Tron połknięta w kilka dni – zaczynam właśnie „Starcie Królów” 🙂

Więcej o serialu znajdziecie między innymi tutaj: facebook.com/GameOfThrones

2 odpowiedzi na “GRA O TRON – serial HBO”

  1. Warto dodac, ze budzet kazdego jednego odcinka waha sie w przedziale 5-10 mln $. Chyba nie potrzeba komentarza… ;D

Możliwość komentowania została wyłączona.