Albert Nobbs. Aktorskie arcydzieło – Janet McTeer, Glenn Close, Mia Wasikowska

Ten film po Dickensowskiemu powinien nazywać się „Tragiczne życie Alberta Nobbsa”. Albo jakoś podobnie. Albo „Trzy świetne aktorki w jednym filmie. Musisz to zobaczyć!”. Ale film nazywa się „Albert Nobbs” i jak na tak całkiem dobry film objuczony jest typowymi błędami fabularnymi. A szczególnie jednym głównym – przewidywalnością.

Jak na tak mocno aspirujący film to zarzut dość morderczy. Ale kogo to może obchodzić skoro poziom aktorstwa wyrównuje wszelkie straty. Właściwie poziom aktorski w tym filmie jest tak wysoki, że gdyby „Albert Nobbs” był rzeką to trzeba by ogłosić stan alarmowy.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ini59bYhaUY[/youtube]

Kolejność nazwisk nie jest przypadkowa. Glenn Close zagrała perfekcyjnie, ale wciąż uważam, że trzeba być niesamowitym ślepcem by nie dostrzec geniuszu i charakteru Tildy Swinton i to ona dostanie głównego Oscara za rolę w „Porozmawiajmy o Kevinie”.

Za to w sensie „drugoplanówki” nie przychodzi mi nikt do głowy oprócz Janet McTeer. To było absolutnie-genialne! Jeśli wciąż się zastanawiacie czy obejrzeć „Alberta Nobbsa” – tak! Chociażby dla tej roli. To co McTeer zrobiła w tym filmie to aktorskie arcydzieło. Nie wiem jaką metodę aktorską stosuje ta pani, ale mam wrażenie, że wchodzi w swoje role naturalnie, bo takim talentem obdarzył ją bóg filmowy.

Według wielu natomiast schrzaniła swoją rolę Mia Wasikowska. Ale nie moim zdaniem. Zagrała bardzo dobrze – w sumie kogo miała zagrać? Na tle McTeer/Close wypadła całkiem nieźle. Z tej dziewczyny będą ludzie, i widać to po grze w Albercie.

Albert Nobbs (Glenn Close) – nie wiemy jak ma na imię kobieta, która od 30 lat udaje mężczyznę, żyje marzeniami o otworzeniu sklepu, i jest bardzo blisko do zrealizowania tego marzenia. Przypadkiem poznaje Huberta Page’a ( McTeer), który też jest kobietą. Jej/jego jak najbardziej szczęśliwe małżeństwo z kobietą inspiruje Alberta do poszukania własnej połówki. Pada na młodziutką Helen (Wasikowska), która to akurat rozkoszuje się namiętną miłością z młodym przystojnym łotrem.

Jest taka piękna scena w tym filmie – SPOILER ALERT

Będę dalej kontynuować SPOILER ALERT

Jak już pisałam film jest rewelacyjny dzięki tym aktorkom. McTeer zagrała wybitnie, Close perfekcyjnie, a Wasikowska dokładnie. Albert Nobbs – zapiszcie to sobie w kategorii „trzeba to zobaczyć” 🙂