Złote Globy 2014. Nominacje – bukmacherzy, zakłady

Za miesiąc Złote Globy 2014. Dziś ogłoszono listę nominacji. To dobry czas by zacząć spekulować o Oscarach. Spójrzmy więc na listę, poszukajmy niespodzianek, obstawmy parę wirtualnych zakładów, zajrzyjmy do bukmacherów*. Proszę państwa, będziemy czytać z filmowych fusów:)

Film 2013 – dramat

Zniewolony (2013)

Kapitan Phillips (2013)

Grawitacja (2013)

Wyścig (2013/I)

Filomena (2013)

Z tej piątki tylko Filomenę musiałam sprawdzić cóż to jest. Reszta zasłyszana, a Grawitacja nawet obejrzana. Myślę, że tutaj wróżenie z fusów nie jest potrzebne – możemy być raczej pewni, że Złotego Globa zarobi film Steve’a McQueena „Zniewolony” (12 years a slave). Nominacja do Oscara też raczej pewna. Co ciekawe bukmacherzy jako drugi pewny typ wskazują „Grawitację”. Ja bym się kłóciła, ale zobaczymy.

Nominacje musical/komedia omijam. I tak nic z tego nie widziałam a i nie pomoże nam to przy spekulacjach oscarowych.

Najlepsza rola męska – dramat

Chiwetel Ejiofor – Zniewolony (2013)

Idris Elba – Mandela: Long Walk to Freedom (2013)

Tom Hanks – Kapitan Phillips (2013)

Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club (2013)

Robert Redford – All Is Lost (2013)

Ja bym dała w ciemno McConaugheyowi i już. Filmu nie widziałam, ale to co ten aktor wyrabia przez ostatnie lata swoje kariery to czysta poezja. Im starszy tym lepszy, jak wino, jak Robert Redford. Filmu All is lost nie widziałam, ale na korytarzach kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu w październiku słyszałam wiele głosów zachwytu. Bukmacherzy w tym przypadku dość się ograniczyli: kursy są od 2.50 do 6.00. Widocznie w tej kategorii nic nie jest pewne. Myślę, że w sensie przyszłej nominacji do Oscara możemy spodziewać się najszybciej Ejiofora.

Najlepsza rola żeńska – dramat

Cate Blanchett – Blue Jasmine (2013)

Sandra Bullock – Grawitacja (2013)

Judi Dench – Filomena (2013)

Emma Thompson – Ratując pana Banksa (2013)

Kate Winslet – Labor Day (2013)

Panie! co ja będę spekulować z taką obsadą! Wszystkie panie (oprócz Sandry Bullock) są klasą samą w sobie. Bukmacherzy są bardziej konkretni. Stawiają na Cate Blanchett (kurs 1.50), Sandrę Bullock (kurs 4.00), dopiero na szarym końcu zostawiając Kate Winslet (kurs 17.00). Jestem przekonana, że za dwa tygodnie kursy będą się przestawiać nieco inaczej, choć pewnie pewniakiem wciąż pozostanie Blanchett.

W sensie oscarowym ciężko cokolwiek wskazać. Nie byłabym taka pewna czy Akademia znów popełni ten błąd z Sandrą Bullock. Na pewno w nominacjach będzie Meryl Streep! 😉

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 (2013)

Wielkie piękno (2013)

The Hunt (2012)

Przeszłość (2013)

Kaze tachinu (2013)

Nie muszę natychmiast posiłkować się kursami bukmacherów (zresztą i tak jeszcze żadnych nie znalazłam). Tutaj jest stuprocentowy pewniak. I myślę, że to samo przekłada się nie tylko na nominację Oscarowe ale i nagrodę w podobnej kategorii w lutym. Życie Adeli – czekam aż bukmacherzy się przebudzą. Jeśli najniższy kurs nie będzie niższy niż 1.50 to będzie można postawić trochę grosza. Albo przynajmniej na szali własną pewność 🙂

Najlepszy serial – dramat

„Breaking Bad” (2008)

„Downton Abbey” (2010)

„Żona idealna” (2009)

„House of Cards” (2013)

„Masters of Sex” (2013)

Trochę odskoczymy od Oscarów i zajrzymy pod spódnicę nominacjom Złotych Globów. Stawiam, że wygra Breaking Bad lub House of Cards (bukmacherzy sądzą to samo: kursy – 1.50, 2.75). Następne kursy są już powyżej 15.00. Mimo, że Breaking Bad zakończył się już i już za epicki finał należy mu się wór nagród to jednak stawiałabym na House of Cards.

Z ciekawostek: Wielki Liberace został zakwalifikowany w nominacjach Globów jako miniserial telewizyjny (WTF?). To ucina wszelkie spekulacje na temat tego czy film Soderbergha ma szansę na nominację w lutym. W sensie formalnym – nie. Szkoda, bo jednak film został ostatecznie wydany kinom, choć pierwotnie dystrybucja miała zakończyć się na telewizji i nośnikach.

To praktycznie też w związku z tym pewniak – taka nagroda pocieszenia. Jednakże dla mnie to, mimo wiadomych formalności, niesprawiedliwie. Widziałam ten film w kinie, jest pełnym dziełem, a nie żadnym miniserialem, i nawet jeśli nie zasłużyłby na wygraną to powinien być nominowany jako pełnoprawny film. No ale cóż uczynić? Biurokracja…

Tutaj pełna lista nominacji do Złotych Globów 2014

* kursy podane według sports.williamhill.com